Blog JSystems - uwalniamy wiedzę!

Szukaj









Ogólny opis


VirtualBox to darmowe oprogramowanie do wirtualizacji, umożliwia tworzenie i zarządzanie wieloma maszynami wirtualnymi na jednym fizycznym komputerze, co znacząco ułatwia procesy testowania, rozwoju i wdrażania.

W niniejszym szkoleniu omówimy krok po kroku proces tworzenia i konfiguracji podstawowej infrastruktury z wykorzystaniem VirtualBox.




Wymagania




Tworzenie oraz konfiguracja maszyny wirtualnej w programie VirtualBox


  1. W zainstalowanym programie Oracle VirtualBox utwórz nową maszynę wirtualną klikając przycisk “New”.




  2. Uzupełnij nazwę maszyny, folder docelowy oraz wskaż pobrany obraz Ubuntu Server LTS w formacie .iso. Zaznacz opcję “Skip Unattended Installation”.




  3. W sekcji “Hardware” pozostaw domyślne parametry. Są one wystarczające na cel przeprowadzanego szkolenia.




  4. W zakładce “Virtual Hard disk” pozostaw domyślne ustawienia lub rozszerz dysk powyżej 25 GB - jeśli jest taka potrzeba.




  5. W zakładce “Summary” zweryfikuj konfiguracje i zatwierdź utworzenie maszyny wirtualnej za pomocą przycisku “Finish”.




  6. Wybierz utworzoną maszynę wirtualną oraz przejdź do panelu zarządzania, klikając przycisk “Settings”.




  7. W sekcji “Network” upewnij się, że “Adapter 1” ma zaznaczoną opcję “Enable Network Adapter” oraz konfiguracja “Attached to” ustawiona jest jako “NAT”.




  8. Przejdź do zakładki “Adapter 2”, włącz adapter zaznaczając opcję przy “Enable Network Adapter” oraz wybierz opcję dla konfiguracji “Attached to” jako “Internal Network”. Pole “Name” może zostać domyślne. Na cel tego szkolenia zostało zamienione na “SiecPrywatna”.




  9. Uruchom maszynę wirtualną za pomocą przycisku “Start”. Przy pierwszym rozruchu rozpocznie się instalacja systemu.




  10. Powtórz kroki 1-9 dla maszyny ubuntu2. Pamiętaj aby maszynie ubuntu2 przydzielić odpowiednio inny adres IP, przykładowo 10.0.0.20.

Instalacja systemu


  1. Pierwszym krokiem w instalacji systemu Ubuntu Server LTS jest wybór instalatora. W tym celu za pomocą strzałem góra-dół wybierz opcję “Try or Install Ubuntu Server” oraz zatwierdź wybór za pomocą przycisku Enter.




  2. Za pomocą strzałem góra-dół wybierz język systemu - “English” lub “Polski” - zależnie od preferencji. Wybór zatwierdź przyciskiem Enter.




  3. W tej części instalacji mamy możliwość zainstalowania najnowszej dostępnej wersji Ubuntu Server. Nie jest to wymagane, dlatego wykorzystaj opcję “Kontynuuj bez aktualizacji”.




  4. W zakładce “Konfiguracja klawiatury” domyślnie powinny pojawić się opcje “Układ” oraz “Wariant”, odpowiednie dla wybranego języka. Aby zaakceptować, wybierz opcję “Gotowe” oraz zatwierdź za pomocą przycisku Enter.




  5. Upewnij się, że opcja “Ubuntu Server” jest zaznaczona oraz potwierdź opcją “Gotowe” za pomocą przycisku Enter.




  6. Kolejnym krokiem jest konfiguracja interfejsu sieciowego. Pierwszy interfejs sieciowy jest wykorzystywany w połączeniu NAT. Tego interfejsu nie należy edytować. Drugi interfejs posłuży za interfejs w komunikacji w sieci prywatnej pomiędzy maszynami wirtualnymi. W celu jego konfiguracji wybierz drugi interfejs sieciowy za pomocą strzałem góra-dół, rozwiń menu kontekstowe za pomocą przycisku Enter oraz wybierz opcję “Edit IPv4”.




  7. W otwartym konfiguratorze wprowadź poniższe dane:

    Podsieć: 10.0.0.0/24

    Adres IP: 10.0.0.10

    Brama sieciowa: 10.0.0.255

    Serwery DNS: 8.8.8.8

    Oraz zatwierdź konfigurację za pomocą przycisku Enter, wybierając pole “Zapisz”.




  8. Zakładka “Konfiguracja proxy” może zostać pominięta bez żadnych zmian. Przejdź dalej za pomocą przycisku Enter.




  9. Na tym etapie przeprowadzony zostanie krótki test połączenia do repozytorium Ubuntu. Jeśli konfiguracja interfejsów sieciowych została wykonana zgodnie z poradnikiem, wtedy powinniśmy otrzymać informację “This mirror location passed tests.”. Przejdź dalej za pomocą przycisku Enter.




  10. W zakładce “Konfiguracja pamięci masowej z przewodnikiem” nie jest wymagana żadna zmiana. Przejdź do następnego okna za pomocą przycisku Enter.




  11. Zakładka “Konfiguracja pamięci masowej” jest swego rodzaju podsumowaniem partycjonowania dysku. Domyślna konfiguracja jest satysfakcjonująca. Przejdź dalej za pomocą przycisku Enter.




  12. Zaakceptuj informację o usunięciu zawartości wskazanego dysku. Jako iż maszyna wirtualna wykorzystuje zwirtualizowany dysk - twoje dane na komputerze są bezpieczne. Zaakceptuj za pomocą przycisku Enter.




  13. W zakładce “Ustawienia profilu” wpisz dowolne dane do poświadczeń lub skorzystaj z poniższej konfiguracji:

    Twoje imię: JSystemsSzkolenie

    Your servers name: ubuntu1

    Wybierz nazwę użytkownika: localadmin

    Zatwierdź konfigurację za pomocą przycisku Enter.




  14. Zakładka “Upgrade to Ubuntu Pro” proponuje aktualizację systemu do wersji Pro, która nie jest wymagana. Przejdź dalej za pomocą przycisku Enter.




  15. W zakładce “Ustawienia SSH” zaznacz opcję “Zainstaluj serwer SSH”, którą wybierz za pomocą strzałem góra-dół oraz zatwierdź przyciskiem Enter. Przejdź dalej za pomocą przycisku Enter.




  16. W zakładce “Polecane snapy serwerowe” nie zaznaczaj żadnej opcji, jedynie zaznacz pole “Gotowe” za pomocą strzałem góra-dół oraz przejdź dalej za pomocą przycisku Enter.




  17. Na tym etapie rozpocznie się instalacja systemu Ubuntu Server LTS, która może potrwać około 5 minut.




  18. Gdy otrzymasz powiadomienie “Instalacja ukończona!” - a aktualizacja zabezpieczeń została ukończona - wybierz opcję za pomocą strzałem góra-dół “Uruchom ponownie”. Maszyna wirtualna zostanie ponownie uruchomiona.




  19. Po ponownym uruchomieniu otrzymasz informację o błędzie spowodowanym niemożliwością odłączenia partycji /cdrom. Nie jest to błąd krytyczny i można go całkowicie zignorować. Przejdź dalej za pomocą przycisku Enter.




  20. Nastąpi pierwszy rozruch systemu. Gdy dojdzie do akcji przedstawionej na zrzucie ekranu, możliwym jest przymus odczekania około 2 minut, zanim instalator przejdzie dalej.




  21. Po zakończeniu procesu rozruchu powita nas ekran przedstawiony na załączonym zdjęciu. Prośba o podanie loginu do systemu może być mało widoczna, lecz powinna się ona znajdować w lewym górnym rogu ekranu. Możesz bezpośrednio wpisać login użytkownika podany w konfiguracji oraz nacisnąć Enter. Zostaniemy poproszeni o hasło, które również wpisujemy i zatwierdzamy przyciskiem Enter. Należy pamiętać, iż wpisywane hasło jest niewidoczne. Fakt ten może być mylący.




  22. Powtórz kroki 1-21 dla maszyny ubuntu2. Pamiętaj aby maszynie ubuntu2 przydzielić odpowiednio inny adres IP, przykładowo 10.0.0.20.

Przygotowanie systemu


  1. W celu przygotowania systemu najpierw wyczyść informacje wyświetlone w konsoli za pomocą komendy “clear”.




  2. Rozpocznij przygotowywanie systemu od aktualizacji paczek systemowych za pomocą komendy:

    "sudo apt-get update"

    Zostaniemy poproszeni o hasło, które podaliśmy podczas instalacji oraz logowania.




  3. Aktualizacja paczek przeprowadzona z sukcesem powinna zaowocować następującymi informacjami jak na załączonym zdjęciu.




  4. Następnym krokiem jest instalacja podstawowego oprogramowania oraz narzędzi sieciowych za pomocą komendy:

    "sudo apt-get install net-tools"




  5. Instalacja paczek oraz narzędzi przeprowadzona z sukcesem powinna zaowocować następującymi informacjami jak na załączonym zdjęciu.




  6. Na tym etapie możemy zweryfikować informacje sieciowe naszej maszyny wirtualnej za pomocą komendy:

    "Ifconfig"

    Drugi wpis - w tym przypadku "enp0s8" podaje informacje na temat interfejsu sieciowego przygotowanego dla sieci prywatnej.




  7. Powtórz kroki 1-6 dla maszyny ubuntu2.




Test połączenia pomiędzy maszynami wirtualnymi


  1. Zestaw okna dwóch uruchomionych maszyn wirtualnych ubuntu1 oraz ubuntu2. Na obu maszynach wykonaj komende "ifconfig". Zapamiętaj poszczególne adresy IP. W tym przypadku są one następujące:

    Ubuntu1: 10.0.0.10

    Ubuntu2: 10.0.0.20




  2. Zweryfikuj połączenie pomiędzy maszynami za pomocą komendy "ping". Przykłady komend:

    Komenda wykonywana na maszynie wirtualnej ubuntu1: ping 10.0.0.20

    Komenda wykonywana na maszynie wirtualnej ubuntu2: ping 10.0.0.10





HOTFIX - jak podłączyć się za pomocą SSH?



Aby połączyć się do hosta za pomocą Putty lub innego klienta SSH, wykonaj poniższe czynności:




1. Przestaw pierwszą kartę sieciową z NAT na "bridged". Zapisz sobie adres MAC tej karty (będzie nam za chwilę potrzebny):







2. Zaloguj się do hosta i sprawdź adres IP tej karty sieciowej. Łatwo odnajdziesz właściwą kartę sieciową za pomocą adresu MAC:







3. Pobierz program "Putty" z https://www.putty.org/



4. Uruchom Putty i w polu "Host Name" wprowadź adres IP hosta:







5. Zaloguj się swoim użytkownikiem i hasłem. Po zalogowaniu powinien być widoczny taki ekran:



Komentarze (16)

Musisz być zalogowany by móc dodać komentarz. Zaloguj się przez Google
krakodyl 17-10-2024 11:53:29

Zamiast putty polecam spróbować MobaXterm Home Edition. W pracy mam Professional Edition (łączę się zdalnie nie tylko po ssh ale i rdp i innych.. Różnica w funkcjonalności dla HOME polega na tym że można utworzyć tylko 12 wpisów sesji. Program ma wbudowanych wiele użytecznych narzędzi np. sftp, portscaner i ustawień dotyczących sesji. Warto się zapoznać.

konradsonic 02-10-2024 17:14:01

Na Apple Silicon działa vagrant z plugiem vmware desktop i zainstalowanym VMware Fusion na bento ubuntu-20.04-arm64

piotr.chrobak 01-10-2024 10:38:12

Gdyby ktoś (tak jak ja) chciał postawić to na Macu z M1 (M2) to z VirtualBox (nawet ver. ARM) będzie problem, natomiast spokojnie wszystko można zwirtualdizować w UTM - właśnie przez to przeszedłem :)

konradsonic 01-10-2024 10:38:12

Można użyć Vagranta ale problem jest z dodawaniem wielu interfejsów sieciowych

Zaloguj się przez konto Google, aby ocenić komentarz
marcin.stanowski.3d 30-09-2024 21:12:53

Czy wiecie jak włączyć dostęp maszyny wirtualnej do schowka gospodarza. Nie dziłają mi skróty klawiszowe ctrl+shift+v w konsoli ubuntu server. Mam włączone udostępnianie dwukierunkowe w ustawieniach.

reinawen 29-09-2024 09:13:14

Na razie git, czekam na dalsze instrukcję.

jakub.lawnicki.ja 27-09-2024 23:09:02

U mnie maszyna nie chce się odpalić, chociaż robię wszystko zgodnie z instrukcją. Po uruchomieniu status zmienia się na ANULOWANA i wyskakuje takie powiadomienie: Not in a hypervisor partition (HVP=0) (VERR_NEM_NOT_AVAILABLE). VT-x is disabled in the BIOS for all CPU modes (VERR_VMX_MSR_ALL_VMX_DISABLED). Result Code: E_FAIL (0X80004005) Component: ConsoleWrap Interface: IConsole {6ac83d89-6ee7-4e

admin 27-09-2024 23:09:02

Jaka wersja Ubuntu?

Zaloguj się przez konto Google, aby ocenić komentarz
michalskiad98 27-09-2024 23:09:02

Miałem podobny problem i sprawdź na samym początku czy masz włączoną opcję virtualizacji. Jakbym mógł przesyłać obrazki to bym pokazał gdzie xD Ale w menadżer zadań - Wydajność i tam masz opcję Wirtualizacja. Jak masz zablokowane to w bios musisz włączyć ją. Chyba SVM się nazywa lub virtualization

Zaloguj się przez konto Google, aby ocenić komentarz
jakub.lawnicki.ja 27-09-2024 23:09:02

Zgadza się, chodziło o ustawienia w BIOS. Pospieszyłem się z tym komentarzem, bo po chwili udało mi się to ogarnąć ;) Dzięki!

Zaloguj się przez konto Google, aby ocenić komentarz
radekcz 25-09-2024 00:12:32

Jeśli chcecie zaoszczędzić sobie czasu to po instalacji pierwszej wirtualki, drugą należy utworzyć poprzez klon. Następnie na klonie: sudo nano etc hostname zmienić na ubuntu2 i zapisać zmiana konfiguracji sieci poprzez zmianę adresu IP w pliku konfig. netplan: sudo nano etc netplan 50-cloud-init.yaml konfig zatwierdzić przez polecenie sudo netplan apply

krzysztof.tys 25-09-2024 00:12:32

fajnie, że to przeczytałem po przejściu ręcznie wszystkich kroków 2x bo coś nie pykło przy drugiej instalacji -.-

Zaloguj się przez konto Google, aby ocenić komentarz
ryszyn 21-09-2024 17:29:55

na wersji virtual box 7.1.0 nie chce się poprawnie zainstalować system, używajcie wersji 7.0.18, która jest tu podlinkowana

krakodyl 18-09-2024 22:28:30

Myślę że sprawdzenie konfiguracji sieci powinno być za pomocą polecenia ip np: ip a , czy w dalszej części kursu będzie to używane ?

admin 18-09-2024 22:28:30

Można stosować zamiennie

Zaloguj się przez konto Google, aby ocenić komentarz
bohopicasso 17-09-2024 19:13:33

W wersji tekstowej poradnika nie ma jednego drobiazgu, a mianowicie po wybraniu edit ipv4 w pkt 6 należy zmienić metodę na ręczną, jest to ujęte w poradniku video