Blog JSystems - z miłości do programowania

Posty kategorii Python, podkategorii Flask

Osadzanie aplikacji Flask na Dockerze

W pierwszej kolejności przygotujmy sobie kod aplikacji Flask:

from flask import Flask
app = Flask(__name__)

@app.route Więcej

Framework Flask i SQL Alchemy

SQLAlchemy pozwala na translację pomiędzy strukturą relacyjną w relacyjnych bazach danych, a strukturą obiektową i odwrotnie. Jest to zdecydowanie wygodniejsze rozwiązanie niż używanie takich bibliotek jak cx_Oracle czy psycopg2. Aby rozpocząć pracę z SQLAlchemy musimy zainstalować niezbędny pakiet :

pip install flask-sqlalchemy

Poza samym modułem potrzebujesz też lokalnej bazy PostgreSQL jeśli chcesz przetestować mój kod. Po zainstalowaniu PostgreSQL trzeba jeszcze utworzyć bazę danych i użytkownika poniższymi komendami z poziomu PGAdmina:

Więcej

Framework Flask - proste usługi sieciowe

Usługi sieciowe zwracające dane

Usługi sieciowe są coraz częściej stosowane, zwłaszcza na fali popularności mikroserwisów. Flask idealnie się do tego nadaje, można szybko i prosto stworzyć lekką, a funkcjonalną aplikację. Można to samo osiągnąć z użyciem Django, ale próg wejścia jest nieco wyższy.  Przykładowy kodzik:

100.png (384×412)

I efekt działania:

101.png (326×147)

Skrypt pod usługę sieciową niewiele się różni od takiego pod …

Więcej

Framework Flask - obsługa formularzy

Do obsługi formularza potrzebne będą dwa elementy. Jeden dbający o to co się ma stać gdy wejdziemy na formularz (GET), oraz co się ma stać gdy formularz zatwierdzimy (POST). Funkcja na potrzeby wyświetlenia formularza nie odbiega od wcześniej tworzonych i sprowadza się do wyświetlenia strony html:

82.png (499×86)

Musimy zrobić również formularz w HTML:

83.png (565×306)

Tutaj również nie ma nic nadzwyczajnego, ot zwykły …

Więcej