Blog JSystems - z miłości do programowania

Szukaj

Zmienne i typy danych

Zmienne


Zmienne to takie pojemniki na wartości. Wartości mogą być dowolnego typu. Zmienna służy do chwilowego przetrzymywania jakichś informacji. Przydaje się gdy np. zechcemy użyć tej samej wartości w wielu miejscach. Tworzymy zmienną np. X i przypisujemy do niej wartość. Następnie wykorzystujemy zmienną wszędzie tam gdzie ma pojawić się wartość znajdująca się w zmiennej, a w razie potrzeby zmieniamy tę wartość w jednym miejscu:


x=10
print(x*x)
print(x/2)


Pierwsza linia to deklaracja zmiennej i przypisanie drugiej wartości. W dwóch kolejnych liniach wykorzystujemy zmienną do wyswietlania wyników operacji matematycznych. Wszędzie tam gdzie pojawia się "x", parser wstawia wartość zawartą w zmiennej "x" - czyli 10, a dopiero później wykonuje obliczenia i wyświetlenie wyniku. Możemy też przypisywać wartości jednocześnie do kilku zmiennych:


x,y=10,20
print(x)
print(y)


Wartość 10 zostaje przypisana do x, a wartość 20 do y.


 


Typy danych


W języku Python deklarując zmienną nie musimy podawać jej typu. Podajemy tylko nazwę zmiennej, oraz wartość jaką do niej przypisujemy. Parser sam rozpozna rodzaj przypisywanych danych. Możemy go z resztą sprawdzić korzystając z funkcji "type", jak w poniższym przykładzie:


x=10
print(type(x))


Na konsoli zostaje wyświetlone:


<class 'int'>


co oznacza, że zmienna x jest typu "int" -  a więc jest liczbą całkowitą.


Typ tekstowy


Typ tekstowy (string) to typ przeznaczony do przechowywania ciągów tekstowych. Wartość do zmiennej możemy przypisać za pomocą pojedynczych, lub podwójnych cudzysłowów:


x='Hiszpańska'
y="Inkwizycja"


oba zapisy są równoznaczne.  Możemy użyć obu zmiennych do wyświetlenia komunikatu. Poniżej wykorzystuję do tego celu konkatenację. Pomiędzy zmiennymi dokleiłem jeszcze spację, aby te dwa wyrazy były rozdzielone.


print(x+" "+y)


Typy liczbowe


W Pythonie mamy dwa rodzaje zmiennych liczbowych (są jeszcze liczby zespolone, ale to dużo bardziej złożony temat). "int" jest typem służącym do przechowywania liczb całkowitych, a "float" zmiennoprzecinkowych. Poniżej przykład użycia rzutowania na oba te typy z typu tekstowego:


print(int("1"))
print(float("1"))


Wynik na konsoli:


1


1.0


Już nawet po formacie wyświetlanych danych widać jakiego są rodzaju. Gdyby jednak to nam nie wystarczyło, możemy posłużyć się omawianą wcześniej funkcją "type" to weryfikacji typów.


 

Przyjdź do nas na szkolenie z języka Python! Mamy szereg szkoleń w ofercie, od podstawowych po aplikacje webowe z użyciem Django, analizę danych, tesowanie, machine learning i wiele innych. Sprawdź dostępne szkolenia Python
Zapisz się do newslettera aby otrzymywać najnowsze świeżynki pojawiające się na blogu! Zapisz się do newslettera