Blog JSystems - uwalniamy wiedzę!

Szukaj

Prework - czyli przygotowanie środowiska na potrzeby kursu


Do udziału w warsztatowej części kursu będzie Ci potrzebne środowisko. Przygowaliśmy instrukcje dla trzech wariantów przygotowania środowiska, zarówno w formie video jak i tekstowej. Przedstawiamy też wady i zalety każdego z rozwiązań. Wybierz rozwiązanie najbardziej Ci odpowiadające i zrealizuj prework jeszcze przed rozpoczęciem kursu.


Wariant 1 - wykorzystanie VirtualBox


VirtualBox służy do wirtualizacji na lokalnym komputerze. Sam program jest bezpłatny, tworzenie hostów również nie wiąże się z żadnymi kosztami. Hosty wirtualne znajdują się na Twoim komputerze. Rozwiązanie dobre jeśli nie chcesz ponosić kosztów wirtualizacji w chmurze Azure, ale ma też pewne ograniczenia. Pamiętaj, że każdy host będzie wymagał odpowiedniej ilości pamięci RAM (po 2GB na każdy serwer w przypadku tego kursu), czasu procesora i paredziesiąt gigabajtów miejsca na dysku. Jeśli będziesz tworzyć jeden host - problemu raczej nie będzie. Jeśli jednak zechcesz stworzyć więcej hostów - np. na potrzeby replikacji, może się okazać że nie wystarczy Ci pamięci RAM, przestrzeni na dysku lub hosty będą działały wolno ze względu na współdzielenie procesora.


Przejdź do wariantu 1



Wariant 2 - wykorzystanie chmury Azure - plik template.json


Wykorzystanie chmury Azure daje nam większą elastyczność niż w przypadku VirtualBox, nie jesteśmy ograniczeni zasobami lokalnego komputera. Możesz więc stworzyć klaster składający się z dowolnej liczby serwerów. Z drugiej strony po wykorzystaniu bezpłatnych zasobów w ramach "Free Tier" Azure, utrzymanie hostów będzie kosztowało nawet jeśli hosty będą wyłączone. Jedna włączona maszyna wirtualna z parametrami niezbędnymi dla prawidłowego przebiegu warsztatów będzie kosztowała 14 groszy za godzinę - czyli ok 104zł miesięcznie, wyłączona 4 grosze za godzinę - czyli ok 30zł miesięcznie (stan na dzień 22.07.2024). Maszyny nie muszą być uruchomione cały czas, wystarczy że uruchomisz je na czas ćwiczeń. Aby maksymalnie ułatwić Ci zadanie, przygotowaliśmy gotowy plik konfiguracyjny dla Azure - co zmacznie ułatwi Ci stworzenie maszyny.


Przejdź do wariantu 2



Wariant 3 - wykorzystanie chmury Azure - konfiguracja ręczna


Ten wariant jest wariacją wariantu 2 z tą różnicą, że w tym przypadku proces konfiguracji wirtualnego hosta jest wykonywany całkowicie ręcznie. Daje Ci to większą kontrolę nad ustawieniami maszyny, ale wymaga więcej pracy.


Przejdź do wariantu 3



Nasza sugestia


Naszym zdaniem, najlepszym wyjściem będzie rozpoczęcie od VirtualBox i przejście na chmurę Azure w chwili gdy zechcesz stawiać wieloserwerowe klastry lub wykorzystać nabytą wiedzę produkcyjnie.


Na potrzeby kursu najlepiej przygotuj sobie dwa równoległe środowiska. Jeden na potrzeby powtarzania czynności trenera podczas kursu, drugi na potrzeby realizacji ćwiczeń. Konfiguracje będą miejscami wchodzić w konflikt, dlatego najlepiej mieć dwa osobne hosty.


W ramach Azure funkcjonuje "Free Tier" czyli bezpłatny dostęp do pewnej części zasobów Azure. W ramach tej opcji możesz uruchomić bardzo podstawowy serwer bezpłatnie na 750h w ciągu roku.
Parametry tego serwera jednak nie powalają i do poważnych zastosowań na pewno nie wystaczą. Więcej na temat "Free Tier"
przeczytasz tutaj. Pamiętaj też, że przed uruchomieniem pierwszych zasobów (w tym w ramach "Free Tier") będzie trzeba podać dane z karty kredytowej, a więc należy pilnować zużycia zasobów aby nie zaskoczyło Cię pobranie pięniędzy z karty gdy wykorzystasz darmowe limity.

Komentarze (0)

Musisz być zalogowany by móc dodać komentarz. Zaloguj się przez Google

Brak komentarzy...