Blog JSystems - z miłości do programowania

Szukaj

Framework Flask - obsługa formularzy

Do obsługi formularza potrzebne będą dwa elementy. Jeden dbający o to co się ma stać gdy wejdziemy na formularz (GET), oraz co się ma stać gdy formularz zatwierdzimy (POST). Funkcja na potrzeby wyświetlenia formularza nie odbiega od wcześniej tworzonych i sprowadza się do wyświetlenia strony html:


82.png (499×86)


Musimy zrobić również formularz w HTML:


83.png (565×306)


Tutaj również nie ma nic nadzwyczajnego, ot zwykły formularz w HTML. Zwróć jednak uwagę na atrybut „name” obu inputów. Po tych właśnie nazwach będziemy odbierać dane na poziomie kontrolera.  Ciekawsze rzeczy znajdują się w obsłudze zatwierdzenia formularza:


90.png (508×163)


Pierwsza różnica ujawnia się w linii 11. Dochodzi nam dodatkowy argument „methods”. Dodajemy go by Flask wiedział kiedy ta funkcja ma zostać wywołana. Domyślną wartością jest „GET”. Dalej dzięki słownikowi „form” zawartym w obiekcie request (który trzeba zaimportować jak wcześniej) odczytuję na podstawie nazw inputów dane z formularza.  Dalej (linie 15-16) wyświetlam na konsoli odczytane wartości i ponownie prezentuję formularz.


91.png (338×165)


Konsola:


92.png (571×50)


 

Przyjdź do nas na szkolenie z języka Python! Mamy szereg szkoleń w ofercie, od podstawowych po aplikacje webowe z użyciem Django, analizę danych, tesowanie, machine learning i wiele innych. Sprawdź dostępne szkolenia Python
Zapisz się do newslettera aby otrzymywać najnowsze świeżynki pojawiające się na blogu! Zapisz się do newslettera